Kirkwood Summary 2018

Kirkwood Trophy Leaders

One Tournament Left in 2018: Leavenworth WA (October 29 – November 4)

The Kirkwood Trophy goes to the player who is a District 19 resident who wins the most masterpoints at District 19 Regionals in B.C and Washington in one calendar year.  This list tracks everyone, resident or not, and it is left up to you to work out who is eligible.  The program tracks non-Life Masters as well, but there is no prize for winning that race.  The NLM race depends on the ACBLScore database reporting your player number as starting with a number rather than a letter.

Below are the Kirkwood Trophy Leaders at the end of Three of Four Tournaments play. For detailed individual results of all masterpoint winners, click here.

 

Overall Leaders thru Three of Four Tournaments

1 Jack Lee, Richmond BC 256.98
2 Eric Pan, Burnaby BC 212.46
3 Ray Miller, Seattle WA 210.90
4 Alex Hong, West Vancouver BC 201.29
5 William Ge, Burnaby BC 199.74
6 Kai Zhou, Burnaby BC 198.89
7 Geoff Hampson, Las Vegas NV 188.27
8 Nick Stock, North Vancouver BC 186.24
9 Ken Scholes, Bellevue WA 180.64
10 Monica Angus, West Vancouver BC 162.64
11 David Hu, Richmond BC 159.86
12 Mike Passell, Plano TX 158.26
13 Greg Hinze, San Antonio TX 147.81
14 Mark Itabashi, Murrieta CA 146.77
15 Sidney Yang, Richmond BC 145.12
16 Dave Westfall, Spokane WA 142.59
17 Long Xie, Burnaby BC 134.97
18 Dan Jacob, Vancouver BC 130.47
19 Haig Tchamitch, Paradise Valley AZ 129.23
20 Joan Cremin, Paradise Valley AZ 128.01
21 Roger McNay, Beaverton OR 127.27
22 Scott Chupack, Seattle WA 122.40
23 Larry Pocock, Vancouver BC 121.76
24 Barbara Nist, Seatac WA 120.02
25 Yue Su, Vancouver BC 119.65
26 Justin Lall, Charlotte NC 116.90
26 Kevin Dwyer, Melbourne FL 116.90
26 Shan Huang, Melbourne FL 116.90
29 Zoran Peca, Vancouver BC 114.59
30 Tom Carmichael, Mill Creek WA 112.75
31 Huub Bertens, Bend OR 111.69
32 Joan Millens, Kingston NY 111.57
33 Peter Herold, Namaimo BC 110.72
34 Gerry Marshall, Calgary AB 106.63
35 July Ratley, Redding CA 105.64
36 David Grainger, Etobicoke ON 105.16
36 Eddie Wold, Houston TX 105.16
38 Shelley Burns, North Vancouver BC 105.10
39 Julie Smith, Vancouver BC 103.85
40 Andrew Krywaniuk, Burnaby BC 103.68
41 Bruce Noda, Corte Madera CA 103.23
41 Crispin Barrere, Berkeley CA 103.23
43 Sandra Scholes, Bellevue WA 100.38
44 Roger Bates, Las Vegas NV 98.51
45 Danny Sprung, Las Vegas NV 98.11
45 Joann Sprung, Las Vegas NV 98.11
45 Judith Gartaganis, Calgary AB 98.11
45 Nicholas Gartaganis, Calgary AB 98.11
49 Mike Levine, Pinckney MI 96.46
50 Gerry McCully, Victoria BC 93.74

 

Non-Life Master Leaders thru Three of Four Tournaments

1 Alex Hong, West Vancouver BC 201.29
2 Sidney Yang, Richmond BC 145.12
3 Daniel Lyder, Victoria BC 75.04
4 Terry Foster, Victoria BC 56.22
5 Ryley Breiddal, Vancouver BC 53.76
6 Morris Chen, Surrey BC 53.68
7 Karen Cumpstone, Nanaimo BC 53.32
8 Richard Piette, Calgary AB 48.53
9 Tom Satanove, Surrey BC 44.90
10 Jack Qi, North Vancouver BC 43.08
11 Shelley Mardiros, Banff AB 42.18
12 Brian Sims, Cultus Lake BC 41.33
13 Stephanie Williams, Delta BC 40.64
14 Valerie Breen, Whistler BC 38.18
15 Tracy Horan, Calgary AB 38.06
16 Yen Karro, Surrey BC 37.48
17 Bob Gagnon, Calgary AB 37.35
18 Wayne Stann, Kelowna BC 37.19
19 Anna Crouch, Whistler BC 36.35
20 Colin Johnson, Abbotsford BC 33.91
21 Judy Chang, Vancouver BC 33.52
22 Christophe Grosset, Issy-Les-Moulin 32.45
23 Elizabeth Axford, Clinton WA 32.41
24 Sam McIlwain, Vancouver BC 32.04
25 Judith Pogge, Greenwood Vlg CO 31.48
26 Lucy Zhong, North Vancouver BC 30.97
27 Lynda Lipe, Bellevue WA 30.93
28 Bruce Macdonald, Vancouver BC 30.64
29 Howard Haugom, West Vancouver BC 28.59
30 Anne Jackson, Creston BC 28.51